متن کامل مصاحبه جناب آقای سید شریف حسینی نماینده محترم مردم شهرستانهای اهواز

سید شریف حسینی:  کتابخانه ها نماد فرهنگ هر منطقه هستند

 نماینده مردم شهرستانهای اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی گفت: کتابخانه ها نمادهای فرهنگی هر منطقه هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، سید شریف حسینی در جمع مدیر کل، معاونین، مسئولین ستادی و کارشناسان اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: باید از زحمات بی وقفه شما در عرصه فرهنگی و حوزه مهم کتاب و کتابخوانی کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم چرا که شخصا شاهد رشد و افزایش کتابخانه های عمومی در استان خوزستان و شهرستان اهواز و پیگیریهای مداوم و مستمر جناب آقای منصوری می باشیم.

نماینده مردم شهرستانهای اهواز،  باوی، کارون، حمیدیه در مجلس شورای اسلامی گفت: سنگر کتاب و کتابخانه از مهمترین سنگرهای عرصه فرهنگی می باشد که نیاز به توجه ویژه مسئولین و مردم دارد که ما باید نگاه خاصی به حوزه کتابخانه های عمومی داشته باشیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: من با کتابخانه از دوران کودکی آشنایی دارم در دوران ابتدایی عضو کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده ام ، در دوران دبیرستان عضو کتابخانه عمومی شهید رجایی اهواز بوده و در دوران بعد هم به دلیل نیاز شدید به کتابخانه و کتاب در عرصه تحقیق و پژوهش در کتابخلانه عمومی شهید باهنر اهواز عضو شده و از آن استفاده می کنم.

وی گفت: یکی از وظایف شما در این عرصه رشد وضعیت موجود است که سرعت این رشد بسیار پایین می باشد و در مقایسه با رقبای ما در عرصه بین الملل سرعت رشد آنها بسیار بالا است و ما باید تلاش کنیم به آنها برسیم.

حسینی افزود: ما کشوری هستیم که با عقبه فرهنگی بسیار غنی و کشوری هستیم که معدن کتاب و کتابخانه های عظیم بوده ایم، مانند کتابخانه خواجه نصیر که دارای 400 هزار جلد کتاب بوده است ، اما در همان دوران اروپا فاقد کتابخانه بوده است و ما باید از این عقبه فرهنگی غنی نهایت استفاده را ببریم و در پیشبرد و رشد وضعیت فرهنگی کشور استفاده کنیم.

سید شریف حسینی در ادامه افزود: در حال حاضر در هر منطقه در عرصه بین المللی کتابخانه ها نماد فرهنگ هر منطقه می باشند و در ایران نیز باید به همین صورت باشد و ما باید کاری کنیم که کتابخانه مرکزی استان خوزستان به نماد فرهنگ استان تبدیل شود.

وی در ادامه تاکید کرد: من پیشنهادم این است که گروههای کارشناسی از میان کتابداران استان خوزستان به کتابخانه های بزرگ جهانی برای بازدید و استفاده از تجربیات آنها اعزم شوند تا از طرحهای جدید و خوب آن کتابخانه های بزرگ استفاده کرده و شاهد رشد بیشتر فعالیتهای کتابخانه های عمومی استان باشیم.

وی افزود: سهم شما در این عرصه افزایش سرانه مطالعه استان در مقایسه با دیگر استانها می باشد و نیاز است در این مسیر راهکارهای خوبی ارائه دهید . به عنوان نمونه مادران برای بچه ها قصه را از حفظ می گویند یعنی فرهنگ شفاهی؛ در حالی که در کشورهای توسعه یافته مادران با خواندن کتاب فرهنگ مطالعه را در بین فرزندان بسط و گسترش دهند.

سید شرف حسینی گفت: در این راستا و برای گسترش بحث کتاب و کتابخوانی در عرصه کار بلند مدت باید از خانواده ها آغاز کرد یعنی خانواده اصل و شالوده ایجاد شوق مطالعه در انسان می باشد و نیاز است که این فرهنگ از خانواده آغاز شود، در ادامه در بحث میان مدت آموزش و پرورش نقش اساسی در بهینه کردن فرهنگ مطالعه دارد و باید این فرهنگ را بین دانش آموزان بسط و گسترش دهد و در کوتاه مدت نیز نیاز به فعالیتهای زیربنایی و اساسی شما کتابداران عزیز می باشد که باید با تمام تلاش و توان خود در این عرصه فعالیت کنید و این فرهنگ را در استان خوزستان از طریف طرحها و ابتکارات جدید خودتان، برنامه های فرهنگی مختلف، جذب عضو برای کتابخانه و...گسترش دهید.

نمینده اهواز در ادامه گفت: یکی دیگر از موارد این است که کتابخانه باید در بهترین مکانهای شهرستان ، نقاط پرتردد و نقاط پربازدید شهرستان احداث شود تا عموم مردم از وجود کتابخانه اطلاع پیدا کرده و به صورت خانوادگی وارد این مکانهای غنی فرهنگی شوند.

حسینی افزود: یکی از کلان ترین بودجه ها در مجلس بودجه فرهنگی است که صرف اموری دیگر می شود و نیاز است که ما به عنوان نمایندگان در این زمینه تلاش کرده که بودجه مربوط به کتابخانه های عمومی را افزایش دهیم تا بتوانیم در مناطقی که فاقد کتابخانه عمومی می باشند احداث کتابخانه را در اولویت قرار دهیم.

وی گفت: کار شما کار با عشق و علاقه است و خوشحالم از اینکه امروز در جمع شما هستم و خوشحالم که شمایی که در این عرصه فعال هستید کار متخصص با رشته موضوعی خود را انجام می دهید و این نشان دهنده اهمیت این عرصه مهم فرهنگی می باشد که از نیروهای متخصص با مدارک بالای لیسانس استفاده می شود و این حسن بزرگی برای این سازمان می باشد.

سید شریف حسینی در ادامه گفت: ما انتظار داریم رشد کتابخانه ها ، فضاهای فرهنگی و فعالیتهای کتابخانه های عمومی در استان خوزستان با سرعت بیشتری انجام شود و ما به صورت دوره ای با دیگر استانها در کشور مقایسه شویم تا به نقاط قوت و ضعف خود پی ببریم و مسائل و مشکلات این زمینه را حل کنیم چرا که یکی از وظایف اصلی نمایندگان هموار کردن راه خدمات رسانی در استان با سرعت بالا برای مدیران می باشد و ما اگر مشکلات را بدانیم حتما پیگیر رفع آن خواهیم شد.

سید شریف حسینی گفت: در پایان از زحمات شما و آقای منصوری که از چهره های بزرگ فرهنگی در استان می باشند و انصاقا با وجود شما بزرگواران شاهد رشد کتابخانه های عمومی می باشیم کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

در این جلسه عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در غیاب مدیر کل، مسئول حراست و مسئول روابط عمومی جلسه ای جداگانه بادیگر کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی داشته و مسائل موجود را بررسی کردند. همچنین در این جلسه سید شریف حسینی به عضویت کتابخانه مرکزی استان خوزستان درآمد و می تواند از 1300 کتابخانه عمومی در کشور در طرح عضویت ملی استفاده نماید.

در پایان این جلسه سید شریف حسینی  مکانی را در مشهد مقدس برای تعدادی از شرکت کنندگان در جلسه فراهم نمود که براساس قرعه کشی تعداد 40 نفر از پرسنل و خانواده های آنها عازم مشهد مقدس خواهند شد.

/ 0 نظر / 18 بازدید